Fırında Patatesli Bezelyeli Tavuk

Fırında Patatesli Bezelyeli Tavuk Tarifi İçin Malzemeler

1/2 kg tavuk kanat
5 orta boy patates
200 gr bezelye
200 gr kaynamis misir
1/2 çorba kaşığı tereyağ
1 çorba kaşığı salça
Tuz
Karabiber
Kekik
Kırmızı pul biber
1 su bardağı sıcak su

Fırında Patatesli Bezelyeli Tavuk Tarifi Yapılışı

1. Tavuk kanatları güzelce yıkayıp üzerine yağılı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize alıyoruz. Şimdilik kanatları dizmemize lüzum yok.

2. Patateslerimizi kızartmalık doğrayıp kanatların üzerine ekliyoruz.

3. Mısır ve bezelyemizi malzemelerimizin üzerine ilave ediyoruz. ( Bu noktada mısır ve bezelyelerimizi küçük konserve kutucuklarından da tercih edebiliriz. yoksa önceden kaynatmamız icab eder. )

4. Baharatımızı ekliyoruz ki burada kreatifliğimizi ve damak tadımızı konuşturmakta fayda var 😉 Ben sahsen yukarı da adı geçen baharatlara ilaveten köri, toz zerdecal, toz zencefil ve deeeee tatlı kırmızı biber tozu da kullandım. Nefis kokuyor.

5. Baharatı öncelikle etlere güzelce yediriyoruz. (Korkmayın, elinizle iyice ovalayın). Tabii diğer malzemeleri de bi güzel harmanlamayı /baharata bulamayı unutmuyoruz.

6. İşte simdi malzemelerimizi üst üste GELMEYECEK şekilde fırın tepsimizde dizme vakti geldi. Patates ve garnitür kanatların aralarına gelecek şekilde konumlandırıyoruz.

7. Bir su bardağı kaynamış suyu bir kaba alıp üzerine tereyağımızı (ya da iki kaşık zeytin yağımızı) ve salçamızı ilave edip bi güzel karıştırıyoruz. Salçanın suda erimesi önemli.

8. Veee son olarak salçalı sıcak suyumuzu tepsimizin üzerine her bir malzemeye buluşacak şekilde kaşıkla güzeeeelce gezdiriyoruz.

9. Tepsimizin üzerini ikinci bir yağılı kağıtla kaplamayı unutmayalım lütfen ( yani bir yağılı kağıt malzemelerin altına, biri de üstüne gelecek şekilde örtüyoruz) ki yemeğimiz pişmeden yanmasın.

10. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 37 dakika 🙂 pişiriyoruz. Pişme süresi fırına göre değişiklik arz edebilir. Sonra “vay ben görmedim, vay ben duymadım!” demeyesiniz. 🙂

Püf nokta:
37 dakikanın sonunda yemeğimizi kontrol edelim: Şayet patatesler pişmişse üstteki yağılı kağıdı alıp bir 5-6 dakika daha pişmesine müsaade edelim. Böylece kanatlarımızın üzeri kızarıp çıtır çıtır bir lezzete bürünecektir.

Henüz pişmemişse yağılı kağıdı alma işlemini biraz daha geciktirebiliriz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir